Tworzenie współczesnej odsłony słynnych ogrodów biskupich pod zamkiem w Lidzbarku Warmińskim

Tworzenie współczesnej odsłony słynnych ogrodów biskupich pod zamkiem w Lidzbarku Warmińskim

Za murami historycznego zamku lidzbarskiego kształtuje się przestrzeń, która będzie stanowiła nowoczesną interpretację legendarnych ogrodów biskupich. Prace nad tym projektem są w pełnym toku i zauważalnie przekształcają krajobraz.

„W obszarze suchej fosy od wschodniej strony można dostrzec kontury „Teatru Kwiatów” – tak Biskup Ignacy Krasicki nazywał tę część swoich ogrodów” – informują pracownicy muzeum mieszczącego się w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na swojej stronie na Facebooku.

Dodatkowo, na profilu społecznościowym muzeum pojawiają się następujące informacje: „Rabatowe kwatery są już niemalże ukończone, teren jest nawożony humusem, a w październiku planowane jest posadzenie krzewów i bylin(…) Znany jako „łącznik pałacu Grabowskiego”, który stanowić będzie przejście z ogrodów do zamku oraz ukryte wejście dla osób niepełnosprawnych, jest już prawie gotowy.”

Przypomnijmy.
Projekt związany z odtworzeniem ogrodów realizowany jest w ramach „Konserwacji i restauracji XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”. Projekt ten finansowany jest ze środków pochodzących z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem EOG, budżetu państwa oraz jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W ramach tego samego projektu wybudowano już nowy most łączący zamek i przedsionek. Planowane są również prace renowacyjne we wnętrzach historycznego obiektu. Zostaną odrestaurowane pomieszczenia parteru, w tym zamkowa kuchnia, która przez wiele lat nie była dostępna dla zwiedzających. Przewiduje się tam wystawę prezentującą funkcjonowanie kuchni od XIV do początków XX wieku. Ponadto, miejsce to będzie służyło jako sala konferencyjna, miejsce na seminaria i spotkania. Restauracji poddane zostaną także mury obronne i oporowe otaczające zamek.

W jednym z pomieszczeń parteru powstanie sala edukacyjna przeznaczona na warsztaty, lekcje muzealne oraz kameralne spotkania. Natomiast w piwnicach zamku odkryte zostaną nowe ścieżki wystawowe o tematyce archeologicznej. Dzięki nim będzie możliwe poznanie historii tego miejsca sięgającej kilku wieków wstecz.