Debiut "Ciepłowni Przyszłości" w Lidzbarku Warmińskim: Punkt zwrotny dla polskiej energetyki

Debiut "Ciepłowni Przyszłości" w Lidzbarku Warmińskim: Punkt zwrotny dla polskiej energetyki

Pierwsza w Polsce ciepłownia, która w pełni bazuje na odnawialnych źródłach energii, została uroczyście otwarta w Lidzbarku Warmińskim. Jest to przełomowy krok w dziedzinie ciepłownictwa, stanowiący zwiastun nowego typu projektów o nazwie „Ciepłownia Przyszłości”.

Paulina Hennig-Kloska, obecna minister klimatu i środowiska, podczas uroczystości otwarcia w Lidzbarku wyraziła swoje przekonanie, że energia odnawialna będzie mogła zapewnić prawie 30 procent ciepła do roku 2030. Na dodatek, dołączyła Lidzbark Warmiński do grona liderów transformacji sektora ciepłowniczego.

Poparcie dla ekologicznej przemiany energetycznej wyraził też Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. W swoim wpisie na Facebooku podkreślił wagę zielonej energii dla poprawy jakości powietrza, rozwoju gospodarczego oraz ochrony środowiska. Przekonany jest, że te działania przyczynią się do udoskonalenia warunków życia oraz efektywnej transformacji.

„Ciepłownia Przyszłości” to nowatorska instalacja, która w sobie łączy wysokoefektywne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i zaawansowane systemy magazynowania ciepła. Znajduje się tam również największa w kraju podziemna składnica ciepła.

Nowoczesna ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim nie tylko dba o środowisko, ale także jest konkurencyjna pod względem finansowym. Ceny, które oferuje są atrakcyjne w porównaniu z tradycyjnymi ciepłowniami opalanymi paliwami kopalnymi. W efekcie mieszkańcy osiedla Astronomów będą mogli korzystać z ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, które w stu procentach pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Angela Martinez-Sarasola, wyraziła swoje uznanie dla realizatorów projektu. Podkreśliła, że „Ciepłownia Przyszłości” dowodzi, iż transformacja energetyczna jest możliwa i opłacalna również w Polsce.