Relacja z podróży seniorów z Lidzbarka Warmińskiego po stolicach krajów nadbałtyckich

Relacja z podróży seniorów z Lidzbarka Warmińskiego po stolicach krajów nadbałtyckich

W dniach od 13 do 18 maja, grupa emerytów należących do PZERiI z Lidzbarka Warmińskiego wzięła udział w niezapomnianej podróży po trzech stolicach państw nadbałtyckich. Zaliczyli do swojej listy wizyt miejsca takie jak Ryga, Tallin oraz Helsinki.

Najpierw odwiedzili stolicę Łotwy – Rygę, która oczarowała ich swoją architekturą. Kamienice w stylu secesyjnym, starannie odrestaurowane oraz Dom Bractwa Czarnogłowych datowany na XVII wiek i zamek ryski, to tylko niektóre z atrakcji tego miasta – opowiada Janina Tausiewicz, przewodnicząca zarządu lidzbarskiego PZERiI. Kolejnym punktem podróży była stolica Estonii, Tallin. Tam emeryci byli pod silnym wrażeniem pięknego barokowego zabytku „Pałacu Kadriog”, gdzie szczególnie zapadło im w pamięć miejsce zwane „świątynią miłości” znajdujące się na wodzie oraz fontanna z postacią Neptuna.

Kolejny etap tej fascynującej podróży stanowiło przypłynięcie promem do Helsinek, stolicy Finlandii. W Porvoo, drugim co do wielkości mieście Finlandii, seniorzy z Lidzbarka Warmińskiego mieli okazję podziwiać urokliwe, kręte uliczki i niską zabudowę kolorowych fińskich domków. W Helsinkach nie mogło zabraknąć wizyty w nowoczesnej bibliotece, która posiadała pracownie szkoleniowe dla różnych grup wiekowych, wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Miejsca te przeznaczone były m.in. do nauki malarstwa, rzeźby, muzyki, sztuki krawieckiej czy kulinariów.

Na zakończenie ich podróży, w drodze powrotnej odwiedzili stare miasto Kowno i pałac carski w miejscowości Bauska. Pałac wzniesiony został w stylu klasycystycznym i otoczony był ogrodem utrzymanym w tym samym stylu. Jego urok na długo utkwił w pamięci podróżników.