Zmiana oblicza Lidzbarka Warmińskiego: Od modernizacji komunikacji miejskiej do walki z wandalizmem

Zmiana oblicza Lidzbarka Warmińskiego: Od modernizacji komunikacji miejskiej do walki z wandalizmem

Od prawie dwóch lat mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego korzystają z odnowionego systemu komunikacji miejskiej. Po serii prób i testów, udało się stworzyć efektywną sieć komunikacyjną, obejmującą odpowiednio rozmieszczone przystanki i liczne połączenia. Dzisiaj flota transportu miejskiego składa się wyłącznie z nowoczesnych autobusów na prąd. Niewątpliwie, rosnąca infrastruktura miasta jest widoczna, zwłaszcza po otwarciu innowacyjnego terminalu komunikacyjnego na ulicy Polnej oraz planowanym budowaniu wielu pokrytych dachem, inteligentnych wiat przystankowych.

Mimo to, nie wszyscy są zadowoleni. Na jednym z odnowionych przystanków, przy ulicy Spółdzielców, doszło do aktu wandalizmu polegającego na obsmarowaniu niedawno postawionej ławki. Bezpośrednio po jej instalacji, która nastąpiła tuż po renowacji drogi, ktoś ją zniszczył. Wiele osób jest zdania, że takie akty powinny być surowo karane, jako że są to publiczne dobra finansowane z podatków obywateli.

Problem wandalizmu wykracza jednak poza pojedyncze incydenty. Widok zniszczonych elewacji, powyginanych znaków, rozbitych koszy na śmieci czy porysowanych samochodów to smutna codzienność. Wieczorami, na placach zabaw można spotkać nastolatków, którzy niszczą sprzęt przeznaczony dla dzieci i zachowują się agresywnie, nie zważając na obecność najmłodszych mieszkańców miasta.

Wielu sugeruje, że skutecznym środkiem przeciwdziałania takim zachowaniom mogłoby być surowe kary za wandalizm, takie jak obowiązkowe prace społeczne polegające na czyszczeniu ławek czy noszenie upokarzających kamizelek z napisami „Odpracowuję swoją głupotę” czy „Jestem chuliganem”. W ten sposób, zniechęcono by młodzież do przestępstw i zadbało o utrzymanie estetyki miasta.