Sukces lidzbarskich uczennic w konkursie "Projekt: Klimat!" zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Sukces lidzbarskich uczennic w konkursie "Projekt: Klimat!" zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Natalia Daniluk, Karolina Jankowska, Alicja Bukowska oraz Inga Krokowska, uczennice klasy VII b Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lidzbarku, zdobyły prestiżowe laur laureatek konkursu „Projekt: Klimat!”. Konkurs ten został zorganizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako część edukacyjnej akcji „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”. W ramach zadania konkursowego, młode dziewczyny miały wyzwanie nakręcenia filmu na temat zmian klimatycznych, a w szczególności adaptacji do nich oraz sposobów przeciwdziałania im na terenie ich najbliższego środowiska.

Proces tworzenia filmu Natalia opisała następująco: – Pani Grażyna Kowalska, nasza nauczycielka geografii, poinformowała nas o możliwości wzięcia udziału w tym konkursie. Od razu przyszedł nam do głowy szereg pomysłów, z których musiałyśmy wybrać ten, który wydawał się najlepszy.

Alicja natomiast dodała: – Zaproponowałam, aby stworzyć film w formie telewizyjnego serwisu informacyjnego, w którym prezenterka ogłasza różne działania na rzecz ochrony klimatu, podejmowane przez nasze miasto. Ten pomysł został przyjęty z entuzjazmem przez pozostałe dziewczyny.

Cała czwórka przystąpiła do realizacji filmu „Planecie pomożemy, póki jeszcze możemy”. Natalia odpowiedzialna była za zdjęcia, Alicja wcieliła się w rolę prezenterki, Inga użyczyła swego głosu narracji, a Karolina zsumowała całość.

Dziewczyny podkreśliły, iż tworzenie filmu było dla nich wielkim doświadczeniem i źródłem radości. W ich produkcji można dostrzec różnorodne inicjatywy Lidzbarka na rzecz dbałości o klimat – kamienne drogi na deptaku, oczyszczacze powietrza, parki i tereny zielone, panele słoneczne, ekologiczną komunikację miejską, unikalny przystanek autobusowy, ścieżki rowerowe oraz tężnie solankowe. Według młodych laureatek, te elementy mają znaczący wpływ na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza, globalnemu ociepleniu, powodziom oraz suszy.