Powstanie ogród przy lidzbarskim zamku
Lidzbarski zamek jest z pewnością wizytówka miasta, opowiadającą zarazem o historii. W ramach prac i trzeciego etapu projektu „Konserwacja i restauracja XIV wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce” odtworzone zostaną fragmenty dawniej istniejących ogrodów. Remont obejmie także most na przedzamczu oraz niektóre pomieszczenia.
Pomnik Historii, którym jest Lidzbarski zamek biskupów to miejsce, w którym przebywały ważne osobistości w tym Ignacy Krasicki. Biskup kochał przyrodę i przyczynił się do znacznego rozkwitu ogrodów w Lidzbarku Warmińskim. Zamek wspominano jako otoczony licznymi roślinami, pałacykami ogrodowymi i pawilonami, które niestety zniszczono podczas wojen. Pozostał jeden element, w którym aktualnie mieści się Miejska Biblioteka Pedagogiczna – oranżeria. Realizowany projekt przyczyni się do częściowego odtworzenia ogrodów oraz zmian w zamku wpływając na zwiększenie atrakcyjności i spędzany czas pośród przyrody.
Jak dawniej wyglądały ogrody przy zamku?
O dawnych ogrodach wokół zamku, dowiedzieć się można m.in. z pozostałych listów Ignacego Krasickiego. Beata Holzhey z Muzeum Warmińskiego wspomina o rosnących narcyzach, hiacyntach, pierwiosnkach, które kwitły wiosną. Na wzgórzu „Krasiczynie” znajdowała się oranżeria z figowcami, jaśminami, cytrynami, wawrzynkami oraz pomarańczami. W późniejszym czasie biskup urządził również 27-metrową ananasarnię. Ogrody były zdecydowanie zachwycające, dlatego również pomysł ich odtworzenia.
Co się zmieni przy Lidzbarskim Zamku?
Trzeci etap projektu „Konserwacja i restauracja XIV wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – Perły architektury gotyckiej w Polsce” obejmuję szereg prac. Część ogrodów ulokowanych w suchej fosie oraz międzymurzach zamku zostanie odtworzona. Wykonany zostanie również remont mostu na przedzamczu i niektórych pomieszczeń. W ogrodzie powstanie encyklopedia drzew, tablice z kodami QR, rzeźby oraz Teatr Kwiatów. Wewnątrz zamku wyremontowane pomieszczenia i przyziemie, gdzie dawniej istniała kuchnia zamkowa. Zaplanowano w tym miejscu również wystawę, przedstawiająca funkcjonowanie kuchni od XIV w. do początków XX w. W kaplicy, w której odbywają się liczne uroczystości, śluby, koncerty będzie miała miejsce konserwacja instrumentu. Małgorzata Jackiewicz-Garniec wspomina także o niewielkim pomieszczeniu, które służyło za toalety za czasów istnienia sierocińca. Po renowacji znajdować się tam będzie wystawa multimedialna, wspominająca okres 75 lat funkcjonowania sierocińca. Zamek będzie posiadał w piwnicach planowane ścieżki archeologiczne, nowe oświetlenie w salach wystawowych oraz monitoring.
Prace w ramach projektu, finansowane są z Funduszy EOG, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Powstałe ogrody mają być miejscem spacerów, odpoczynku, jak również edukacji przyrodniczej.