Zabytki i miejsca związane z historią w Lidzbarku Warmińskim, które warto zobaczyć.
Powiat Lidzbarski umieszczony w województwie warmińsko-mazurskim posiada liczne, dobrze zachowane zabytki, które z pewnością są wizytówką tutejszych terenów. Siedzibą powiatu jest miasto-Lidzbark Warmiński, słynące z Zamku Biskupów Warmińskich oraz Wysokiej Bramy. Jakie zabytki i miejsca warto zobaczyć w Lidzbarku?
Zabytki i miejsca związane z historią w Lidzbarku Warmińskim
Miejsc na mapie Lidzbarka Warmińskiego wartych odwiedzenia nie brakuje. Bogactwa w postaci najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce oraz pozostałości z dawnych lat istotnie są takimi miejscami. Znany i dobrze zachowany Zamek Biskupów Warmińskich, pozostałości murów obronnych, jak również Wysoka Brama to miejsca warte odwiedzenia i zobaczenia podczas wizyty w Lidzbarku.
Wieża Ciśnień
Wpisana do rejestru zabytków w roku 1996 kolejowa wieża wodna, mieszcząca się w Lidzbarku Warmińskim wyłączona z użytku 1992 roku.. Wybudowana w 1912 roku, aby spełniać funkcję zaopatrywania mieszkańców w wodę. Aktualnie nieużytkowana wieża zlokalizowana jest przy stacji kolejowej, gdzie znajduję się najwyższy punkt miasta-ulica Szwoleżerów.
Zamek Biskupów Warmińskich
Zamek Biskupów Warmińskim jest wizytówką miasta, stając się obowiązkowym punktem do zobaczenia w Lidzbarku Warmińskim. Budowla wybudowana w latach 1350-1401 jako siedziba dawnych władców świeckich i duchowych na Warmii – Biskupów Warmińskich, pełniąc także funkcję klasztoru. W zamku spotykały się i tworzyły również ważne osobistości dla historii m.in Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki. Aktualnie w miejscu powstało muzeum, w którym można przede wszystkim zapoznać się z historią i zobaczyć pamiątki zbierane przez dawniej zamieszkujących miejsce biskupów.
Fragmenty murów miejskich
Pozostałości Murów miejskich wznoszonych do II połowy XIV wieku w Lidzbarku Warmińskim mieszczą się w części północnej oraz wschodniej miasta, gdzie pełniły funkcję ochronną. Pozostałe granice miasta zabezpieczała rzeka Łyna, jak również usypiska chroniące miasto przed atakami. Za zakończenie budowy zabezpieczeń miasta, zakłada się rok 1357, większość z fortyfikacji została jednak rozebrana w XIX wieku. Pozostałości mieszczące się przy ulicach Reja, Kajki, Hożej oraz Kasprowicza. zostały poddane rewitalizacji i są udostępnione do zwiedzania. Obszar murów miejskich i okolica zostały objęte ochroną prawną.
Kolegiata św. Apostołów Piotra i Pawła
Gotycki kościół św. Piotra i Pawła został wybudowany w I połowie XIV, a jego pierwotna powierzchnia została rozbudowana w latach 1892-1896. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć przede wszystkim takie dzieła, jak sklepienia gwieździste z XIV wieku oraz obraz z XVII wieku namalowany przez Macieja Jana Meyera, przedstawiający św. Walentego. Mieszczący się przy placu kościelnym budynek jest od 2008 roku siedzibą kapituły kolegiaty.
Wysoka Brama
Wzniesiona w 1352 roku jedna z trzech bram, prowadzących do Lidzbarka Warmińskiego uznana została zabytek pierwszej klasy. Korpus pełniący funkcję bramy, jest przede wszystkim połączeniem dwóch półokrągłych baszt, znajdujących się po jego bokach. Upamiętniając wydarzenia związane z wybuchami ognia w 1520 roku w kamiennych ścianach, zostały wmurowane kule. Dawniej do czasu zakończenia I wojny światowej brama z basztami pełniła funkcję aresztu sądowego, a zamurowane okna i blendy pochodzą z tego okresu. Wysoka Brama jest atrakcją turystyczną miasta, jednak wnętrze nie jest udostępnione do zwiedzania.
Okoliczne miejsca, które warto zobaczyć
Planując dłuższą trasę lub pobyt w Lidzbarku Warmińskim, warto odwiedzić również okoliczne miejsca. Powiat Lidzbarski posiada wiele terenów, które zachwycą osoby interesujące się historią i dawnymi budynkami. Poniżej przedstawiamy miejsca w okolicach Lidzbarka Warmińskiego powiązane z okoliczną historią.
Jeziorany- pozostałości dawnego zamku biskupów Warmińskich
Pozostałości dawnego zamku, wybudowanego w XIV wieku po przeróbkach użytkowane są aktualnie jako ratusz. Zakończenie budowy wcześniej istniejącego zamku, szacuję się na rok 1373. Największe zniszczenia, miały miejsce podczas uderzenia pioruna, który wszczął pożar w roku 1783 i zmusił do rozebrania trzech skrzydeł zamku. Dzisiaj ratusz funkcjonuję jako siedziba władz miejskich, a budowlę warto zobaczyć udając się na ulicę Zamkową 4 w Jezioranach.
Baszta Bociania
Baszta bociana to najlepiej zachowana budowla gotycka na terenach Dobrego Miasta, położona nad rzeką Łyną. Umieszczona przy murach obronnych, pełniła funkcję ochronną, a jej nazwa pochodzi od bocianów, które od stuleci tworzyły swoje gniazda na jej dachu. Aktualnie odwiedzając basztę, można zwiedzić galerię sztuki „Baszta Bociana” oraz Muzeum Historii Dobrego Miasta. Zwiedzając miejsce, istnieje możliwość wypicia kawy w zlokalizowanej w gotyckiej budowli kawiarence.