Społeczna odpowiedzialność podczas zimy: Zwróćmy uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem

Społeczna odpowiedzialność podczas zimy: Zwróćmy uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem

Nadszedł czas coraz chłodniejszych dni i nocy. W tym okresie należy zwracać szczególną uwagę na te osoby, które są szczególnie narażone na ryzyko wychłodzenia. Mogą to być nasze starsze, samotne lub niepełnosprawne sąsiadki i sąsiedzi, którzy nawet w swoim mieszkaniu nie mają możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury. Nie zapominajmy także o osobach bezdomnych, które często nie mają gdzie się schować przed mrozem. Już dzisiaj możemy im pomóc – wystarczy jedynie telefon pod numer 112.

Niskie temperatury, zwłaszcza nocne, stanowią poważne zagrożenie dla osób starszych, samotnych i bezdomnych. Ten problem dotyka również tych, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu.

W sezonie jesienno-zimowym funkcjonariusze policji regularnie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. W razie potrzeby udzielają informacji, gdzie można znaleźć schronienie oraz jak przetrwać zimę w bezpiecznych warunkach. Jednak nawet policjanci nie są w stanie skontrolować wszystkich możliwych miejsc.

Nie powinniśmy jednak biernie obserwować sytuacji. Każda osoba, którą widzimy śpiącą na ławce, wyglądająca na osłabioną czy będąca pod wpływem alkoholu, powinna być dla nas sygnałem do działania. Nie tylko dla pracowników służb mundurowych, ale również dla wszystkich przechodniów. Wystarczy jeden telefon do odpowiednich służb.

Bądźmy uważni i zwróćmy uwagę na bezdomne, samotne, życiowo niezaradne osoby czy tych pod wpływem alkoholu. Powiadamiajmy odpowiednie służby o każdej zauważonej osobie, która może być narażona na wychłodzenie, leżącej lub siedzącej na ziemi, na ławkach, przystankach lub przebywającej w altanach ogrodowych oraz pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.