Gmina wiejska Lidzbark Warmiński z nowym miejscem spotkań 

Gmina wiejska Lidzbark Warmiński z nowym miejscem spotkań 

W sobotę, 7 maja odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Kraszewie. W tym dniu gmina wiejska Lidzbark Warmiński, wzbogaciła się o nowe miejsce spotkań oraz aktywizacji lokalnego społeczeństwa. 

Otwarcie świetlicy odbyło się poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali obecni gospodarze miejscowości, Wójt Gminy Lidzbark Warmiński-Fabian Andrukajtis, Sołtys wsi Kraszewo-Pani Wiesława Pieńkowska i Przewodniczący Rady Gminy Marek Werbicki. Nie zabrakło również na uroczystości innych zaproszonych gości, takich jak Starosty Lidzbarka Warmińskiego–Jana Harhaj, Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego. Obecni również byli: Radny Powiatowy Jerzy Kielak, Przewodniczący Rady Gminy Marek Wierzbicki razem z radnymi, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Kraszewie Beata Domerecka oraz Ksiądz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Wawrzyńca z Kochanówki. Nie należy przy tym zapominać o mieszkańcach, którzy zaproszeni na wydarzenie, licznie się zebrali. 

Wydarzenie, które opierało się na otwarciu nowo wyremontowanej świetlicy, było również doskonałą okazją do podziękowania za zaangażowanie w realizację inwestycji. W tym celu również Wójt Gminy przygotował prezentację multimedialną, która opierała się na pokazaniu przebiegu prac remontowych. 

Jak przebiegały prace w świetlicy? 

Budynek świetlicy zakupiono dwa lata temu, w 2020 roku. Kosztował ponad 300 tys. złotych z wliczonymi kosztami wynikającymi z nabycia nieruchomości. Cena jest wynikiem długich i trudnych negocjacji, ponieważ początkowo budynek wystawiony był za 480 tys. zł. Jak podaje Urząd Gminy Lidzbarka Warmińskiego utrzymanie świetlicy, będzie możliwe dzięki przeznaczeniu części pomieszczeń pod sklep i cukiernie. 

Remont Budynku trwał przez dwa lata i polegał na przebudowie wnętrza i dostosowaniu go do potrzeb świetlicy wiejskiej. Modernizacja obejmowała kompleksowe zmiany, rozpoczynając od wylania nowych posadzek, gruntowania, malowania ścian. Wymieniono również elektrykę, zrobiono podłogi, ściany oraz wymieniono drzwi, schody i okna. Dzięki wykonaniu prac przez pracowników, którzy są zatrudnieni w ramach robót publicznych, modernizacja całego budynku kosztowała około 200 tys. zł. 

Świetlica posiada kuchnię z całkowitym wyposażeniem, szatnie, toalety (w tym przystosowane dla osób niepełnosprawnych), pokoje gościnne, sale główną oraz pomieszczenia gospodarcze. Całość łącznie to 190m2 powierzchni oddanej do użytku. 

Uroczystość otwarcia świetlicy wiejskiej w Kraszewie zakończono koncertem miejscowej Kapeli Furman.