W gminie Lidzbark Warmiński odkryto polichromie z XV wieku 

W gminie Lidzbark Warmiński odkryto polichromie z XV wieku 

W wybudowanym na wzniesieniu kościele, który mieści się w Blankach – 13 km od Lidzbarka Warmińskiego odkryto gotyckie polichromie z XV wieku. Wielobarwne ozdoby malarskie mieszczą się na wszystkich ścianach wewnętrznych kościoła. 

Prace konserwatorskie w kościele pw. św. Michała Archanioła w Blankach rozpoczęto w maju 2020 roku. Zaczęto od skucia położonego w XIX wieku tynku. Znajdowała się pod nim pierwotna gotycka wyprawa oraz zachowane na niej dekoracje malarskie. Polichromie po usunięciu wtórnego tynku okazały się już czytelne, chociaż duża część z nich nadal pozostawała skryta pod pobiałami.

Zaskoczeniem dla wykonawców, okazały się zamurowane i niewidoczne wcześniej gotyckie nisze. Dwie z nich rozmieszczone były we wschodniej ścianie kościoła, gdzie aktualnie znajduję się ołtarz główny. Natomiast dwie pozostałe w ścianie północnej, po obu stronach wejścia do nieistniejącej już gotyckiej zakrystii. Gotyckie polichromie zachowane zostały na wszystkich ścianach, we wnękach, ościeżach i w zachowanym glifie okiennym. Wykonane zostały techniką tempery kazeinowej w kolorystyce czerwieni, czarnego i bieli na grubej podbiale wapiennej.

Na ścianach znajdują się łacińskie inskrypcje, jak również poczty heraldyczne. Z ułożonych naprzemiennie herbów, wstępnie rozpoznano dwa – piramidę o pięciu stopniach, która była analogicznym godłem, którym posługiwał się Henryk III Sorbom. Ponadto czarny krzyż na białym polu, który wskazywać może na herb zakonu krzyżackiego. Odkryto także wiele elementów wskazujących na sacrum, w tym krzyże i kolumny zakończone zwojami pergaminu z inskrypcjami.  

Prace konserwatorskie w kościele 

Wykonane w świątyni prace, opierały się na uzupełnieniu ubytków wyprawy oraz pokrywającej ją pobiały. Pozwoliło to zachować autentyczność malowideł. Koszt całkowity projektu to 969 406,60 zł. Otrzymane dofinansowanie z UE pozwoliło pokryć koszt 784 249,94 zł. Wkład własny Parafii to natomiast około 180 tys. złotych, pokryto go ze środków własnych, ofiar wiernych oraz dotacji otrzymanej przez Gminę Lidzbark Warmiński na remont zabytkowych kościołów (35 tys. zł), Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim (10 tys. zł), Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego (79 tys. zł), jak i ofiarności mieszkańców Blanek.