Wprowadzenie nowoczesnej stacji uzdatniania wody na terenie gminy Kiwity

Wprowadzenie nowoczesnej stacji uzdatniania wody na terenie gminy Kiwity

Przybywa powodów do radości dla mieszkańców Kiwit i sąsiednich miejscowości. Dzięki uruchomieniu nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody (SUW), którego inauguracja miała miejsce 28 września 2023 roku, będą oni mogli cieszyć się dostępem do czystej wody. Wydarzenie to upamiętniono toastem, podnosząc kieliszki napełnione wodą prosto z kranu.

Wójt gminy Kiwity, Wiesław Tkaczuk, wyjaśnił, że obecnie na terenie gminy funkcjonują cztery stacje uzdatniania wody. Najnowsza jest właśnie otwarta w Kiwitach, podczas gdy dwie inne przeszły niedawno remont. Czwarta stacja, zlokalizowana w Żegotach, ma zostać odnowiona w przyszłym roku.

Nowo otwarta stacja w Kiwitach korzysta z wielu innowacyjnych technologii. Jej zadaniem jest dostarczanie czystej wody nie tylko dla mieszkańców Kiwit, ale także dla okolicznych osiedli takich jak Bartniki, Rokitnik czy Kobiela.

Dodatkowo, nowa stacja posiada możliwość połączenia z innymi placówkami, takimi jak ta w Kiersnowem, co pozwoli w razie awarii na obsługę tych miejscowości – dodał Wiesław Tkaczuk, wójt gminy Kiwity.

Finansowanie inwestycji pochodzi głównie z dotacji z Rządowego Funduszu Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Kwota dofinansowania wyniosła 3.919.790,68 złotych. Z kolei gmina dołożyła do projektu pięcioprocentowy wkład własny. Całkowity koszt realizacji inwestycji, czyli budowy nowej stacji uzdatniania wody, wyniósł 4.126.529,82 złotych.

Nowa stacja uzdatniania wody to nie tylko zaawansowane technologie i automatyzacja procesów, ale przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne, które jest niezwykle ważne dla gminy Kiwity. Miejsce to słynie z atrakcyjności dla amatorów łowienia ryb oraz pasjonatów obserwacji ptaków.