Kolejna fala upałów w Lidzbarku Wamińskim

Kolejna fala upałów w Lidzbarku Wamińskim

Do Lidzbarka Warmińskiego zbliża się fala upałów, którą możemy odczuć już dzisiaj. Najwyższych temperatur spodziewać się można w weekend. Z długoterminowych prognoz wynika, że gorąco nie odpuści nas przez najbliższy tydzień, a temperatura za oknem może przekroczyć 30 stopni. 

Z racji wysokich temperatur, warto zadbać o komfort i zdrowie oraz zachować szczególną ostrożność w akwenach wodnych.

Jak dbać o siebie podczas upałów?

Najbliższe dni w Lidzbarku Warmińskim zapowiadają się słonecznie w towarzystwie wysokich temperatur. Niezwykle ważne jest zadbanie o siebie i najbliższych w tym czasie. Warto również pamiętać, że najbardziej narażonymi osobami na negatywne skutki pogody są osoby starsze i dzieci. Wysokie temperatury, mogą prowadzić bowiem do udaru lub zawału mięśnia sercowego. Odpowiedzialny, spokojny wypoczynek powinien towarzyszyć również osobom, które zdecydują się na odpoczynek nad wodą. Jak poradzić sobie z upałami? 

Najważniejszym czynnikiem dobrego samopoczucia przy wysokich temperaturach jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosła osoba powinna w tym czasie spożywać około 2-3 litrów płynów. Uważać powinno się ponadto na spożycie kawy i alkoholu, ponieważ mogą powodować pogorszenie samopoczucia, podwyższenie ciśnienia, a nawet omdlenia. 

Pragnąc uniknąć poparzeń słonecznych, chroń swoją skórę kremami z filtrem UV lub unikaj pełnego słońca. Niewskazane jest również uprawianie sportu, który w towarzystwie wysokich temperatur może prowadzić do przegrzania. 

Przebywając w domu lub biurze, zadbaj o swój komfort przez nie otwieranie okien. Gorące powietrze nie przedostanie się do pomieszczenia, dzięki czemu temperatura będzie w nim nieco niższa. 

Służby apelują również o niepozostawianie dzieci i zwierząt w samochodach. Prowadzić to może do tragedii zagrażających życiu. 

Gdy dojdzie do przegrzania organizmu i zauważymy u kogoś nietypowe objawy (drgawki, sucha skóra, majaczenie) lub osoba straci przytomność, pilnie wezwij pogotowie bądź lekarza.