Wawel Północy – Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest głównym punktem Zabytkowym dla odwiedzających miasto. Budowla zamieszkiwana w okresie władzy świecko duchownej przez Biskupów, pochodzi z XIV wieku. Obecnie nazywana Polskim Wawelem północy lub Zamkiem biskupów Warmińskich. Dzisiejsze muzeum uznawane jest przede wszystkim jako jeden z najlepiej zachowanych zabytków na Warmii z okresu średniowiecza. Jaka jest historia tego miejsca? Co można aktualnie zobaczyć odwiedzając zamek?
Historia Zamku w Lidzbarku
Znajdujący się pomiędzy rzeką Łyną i jej dopływem – rzeką Samsarna zamek, wybudowany został w latach 1350-1401 przez biskupów Warmińskich. Miejsce było stałą siedzibą duchownych, którzy od 1243 roku sprawowali władzę świecka i duchową na Warmii, pełniąc również funkcję klasztoru,. Decyzję o lokalizacji głównej siedziby biskupów podjął Jan I z Myślni. Zamek w tamtym okresie pełnił funkcję mieszkalno użytkowe i został kilkukrotnie rozbudowany, stopniowo zyskując także funkcję obronną. Było to miejsce spotkań ważnych dla kraju osobistości, którzy w nim mieszkali oraz tworzyli m.in. Mikołaja Kopernika, Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza, jak również Ignacego Krasickiego.
Wawel Północy aktualnie
Biskupi przez lata zamieszkiwania w zamkowych murach klasztoru, cenili wysoko pojętą sztukę, która aktualnie ma bardzo wysoką wartość historyczną. Zachowane dzieła oraz wystrój zamku obejrzeć można podczas wizyty w powstałym muzeum. Zobaczyć można również dawne uzbrojenia oraz pozostałe pamiątki po zamieszkujących biskupach. Zachowany bardzo dobry stan wizualny budowli, pozwolił w szczególności określić zamek, jako jedną z najlepiej zachowanych budowli średniowiecznych w Polsce. Od 2018 roku zamek biskupów Warmińskich uznawany jest za pomnik oraz zabytek grupy 0. Obecnie na terenie muzeum trwa przygotowanie do kolejnego etapu restauracji zamku, który ma się zakończyć do 2024 roku.