Lidzbark Warmiński dba o jakość powietrza

Lidzbark Warmiński dba o jakość powietrza

Jakość powietrza w Lidzbarku Warmińskim jest w normie. Problem zaczyna pojawiać się w trakcie sezonu grzewczego, kiedy z pieców unoszą się chmury dymów przez nieodpowiednie palenie w piecach i dobór paliwa grzewczego. Większość używanych instalacji to piece, nazywane również kopciuchami, w których pali się węgiel, drzewo a czasami nawet śmieci. Wpływa to znacząco na jakość powietrza, którym oddychamy. Władze Lidzbarka Warmińskiego zachęcają mieszkańców do wspólnego dbania o wspólne zdrowie. W tym celu umieszczone zostały urządzenia zbierające pyły, jak również możliwość uzyskania dotacji na wymianę pieców w gospodarstwach domowych.

Urządzenia, dzięki którym oddycha się lepiej

Lidzbark Warmiński należy do pierwszego Samorządu w Polsce, który zdecydował się na umieszczenie urządzeń filtrujących powietrze. W ciągu roku, urządzenie ATANOX ma wyłapać około 3,5kg pyłów znajdujących się w powietrzu. Firma produkująca zapewnia o filtracji powietrza lotnego z zanieczyszczeń, takich jak spaliny, roztocza, gazy i wirusy. W 2022 roku w Lidzbarku mają stanąć trzy urządzenia, dwa z nich umieszczone są już w okolicach Oranżerii Ignacego Krasickiego oraz fontanny. Trzecie urządzenie swoją lokalizację, będzie miało na deptaku przy Placu Wolności. Uruchomione wszystkie urządzenia, będą w stanie wyłapać razem ponad 10kg zanieczyszczeń w ciągu roku.

Dofinansowania do wymiany pieców

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, mają szansę skorzystania z dofinansowania na wymianę pieców. W siedzibie urzędu uruchomiono punkt konsultacyjny, który pomoże w uzyskaniu środków na modernizacją systemu ogrzewania. Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” obejmuje zmianę ogrzewania na piece gazowe, niskoemisyjne, jak również korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W punkcie konsultacyjnym można dowiedzieć się o możliwościach dofinansowania, aktualnych warunkach oraz ewentualnych wymogach i rozliczeniach.

W Lidzbarku Warmińskim trwają również kontrole straży miejskiej, dotyczące stanu palenisk oraz spalanych materiałów. Spalanie substancji zabronionych (w tym śmieci) grozi mandatem karnym do 500zł.