Jak wybrać dostawcę internetu światłowodowego? Co musisz wiedzieć?

Jak wybrać dostawcę internetu światłowodowego? Co musisz wiedzieć?

Szybki, stabilny, niezawodny i z dobrym zasięgiem – oto najważniejsze cechy, jakie powinien mieć internet, z którego korzystasz na co dzień. Praca zdalna, rozrywka, kontakt z innymi osobami – niezależnie od tego, do jakich celów głównie wykorzystujesz internet, musi on zapewnić Ci nieprzerwane i stabilne połączenie przez 24 godziny na dobę. Podpowiadamy, na czym polega wybór dostawcy internetu – bo od tego zależy wiele!

Różnica między operatorem hurtowym a detalicznym

Można wyróżnić dwóch dostawców internetu światłowodowego: to dostawca hurtowy i detaliczny. Jaka jest między nimi różnica?

Pierwszym krokiem umożliwiającym korzystanie z internetu światłowodowego jest stworzenie infrastruktury pozwalającej na dostarczenie sieci światłowodowej w danym regionie. Następnie, gdy taka infrastruktura już istnieje, tworzy się przyłącza – a do nich podłączają się indywidualni odbiorcy, czyli klienci tacy, jak Ty.

Zadaniem operatora hurtowego, jakim jest NEXERA, jest uzyskanie zgód na budowę sieci światłowodowej w danej okolicy, a następnie zbudowanie takiej sieci i stworzenie przyłączy dla klientów końcowych.

Operator hurtowy po zbudowaniu i uruchomieniu sieci światłowodowej świadczy usługi dla dostawców detalicznych – czyli sieciom telekomunikacyjnym, które dają swoim klientom możliwość korzystania z internetu na tych łączach. Dostawca detaliczny podpisuje umowę z dostawcą hurtowym i na tej podstawie umożliwia swoim klientom (osobom prywatnym, szkołom czy firmom) korzystanie z sieci.

Jak wybrać dostawcę internetu światłowodowego?

Jeżeli chcesz dołączyć do grona klientów korzystających ze światłowodu konkretnego operatora hurtowego, w pierwszej kolejności musisz zorientować się, czy w miejscu Twojego zamieszkania istnieje już sieć światłowodowa. Zweryfikujesz to, wpisując swój adres w interaktywnej mapie zasięgu na https://www.nexera.pl/pl/map.

Jeżeli w Twojej okolicy jest sieć NEXERA, pozostaje wybrać Ci ofertę firmy telekomunikacyjnej, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług na naszych łączach. Obecnie lista dostawców detalicznych to już niemal 40 firm i z pewnością będzie ich przybywać coraz więcej.

Również za pośrednictwem naszej strony możesz wybrać operatora detalicznego świadczącego usługi pod Twoim adresem, a także porównać ofertę poszczególnych dostawców.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z wybranym dostawcą detalicznym i omówienie szczegółów oferty oraz podpisanie umowy i umówienie się na instalację.