Blackjack amerykański kontra europejski

Blackjack amerykański kontra europejski

Blackjack robi prawdziwą furorę nie tylko w kasynach stacjonarnych, ale także w hazardzie internetowym, gdzie przyciąga tak samo liczne hordy graczy jak kasyna lądowe. Wybierając grę w blackjacka, warto przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym odmianom, jakimi są blackjack amerykański i europejski. Jeżeli chcecie wiedzieć, który będzie dla Was lepszym wyborem, sprawdźcie poniżej.

Różnice między blackjackiem amerykańskim a europejskim

Główna różnica między tymi wersjami polega na tym, że w blackjacku amerykańskim krupier otrzymuje jedną kartę odkrytą i jedną zakrytą. Otrzymuje tę zakrytą kartę na samym początku rundy – w momencie, gdy wszyscy inni dostają też swoje karty. Zanim ktokolwiek dobierze, podwoi lub rozdzieli, krupier może sprawdzić, czy trafił blackjacka. Jeśli tak, wówczas rozdanie dobiega końca.

Tymczasem europejskie zasady blackjacka są nieco inne. Krupier otrzymuje tylko jedną kartę, która jest odkryta. Następnie gracze mogą dobrać, rozdzielić lub podwoić, według własnego uznania. Krupier bierze drugą kartę dopiero na samym końcu rozdania. I jeśli ma blackjacka, gracze tracą wszystkie postawione pieniądze.

W amerykańskim blackjacku gracze nie podwajają przed ujawnieniem przez krupiera swojego blackjacka. Po prostu obstawiają pierwotny zakład. Jednak w europejskim blackjacku, jeśli podwoimy stawkę, a krupier dostanie blackjacka, wtedy nasze podwojenie zostanie zgarnięte. Tak więc dla kasyn jest znacznie lepiej, jeśli krupier otrzyma drugą kartę po fakcie.

Kolejną różnicą w zasadach blackjacka jest to, że w grze europejskiej gracze mogą podwoić tylko przy 9, 10 lub 11, podczas gdy w amerykańskim blackjacku gracze mogą podwoić wszystko. Nie ma znaczenia, czy mają 5, czy 16, nadal mogą podwoić. Gra, która pozwala podwajać w dowolnym momencie, jest lepszą opcją dla graczy niż dla kasyna.

Różnice w splicie i poddaniu

Split też się różni. W europejskim blackjacku gracze mogą dokonać tylko jednego splitu. Natomiast blackjack amerykański pozwala na rozdzielanie kart nawet cztery razy. Wszystko zależy tu od stołów, ponieważ każdy z nich kieruje się własnymi zasadami.

Warto też wspomnieć o poddaniu w grze, czyli tzw. surrender. Zasada poddania się w blackjacku europejskim pozwala graczom na późne poddanie. Tymczasem w amerykańskim są warianty blackjacka, gdzie dostępne jest tylko wczesne poddanie.

Późne poddanie oznacza, że ​​gracz może poddać się dopiero po tym, jak krupier sprawdzi, czy nie ma blackjacka. Jeśli krupier ma blackjacka, gracz nie może się poddać, ponieważ krupier bierze cały zakład. A dzięki wczesnej opcji poddania można to zrobić, zanim krupier sprawdzi, czy ma blackjacka. Dlatego o wiele lepiej, jeśli poddamy się wcześniej, niż później.

Na koniec warto też zerknąć na stronę kasyno24.pl i bonusy bez depozytu, które można wykorzystać na różne gry hazardowe w licencjonowanych kasynach online. Natomiast osoby, które poszukują wiedzy z zakresu kasyn online i gier na prawdziwe pieniądze, znajdą tutaj wiele porad i wyczerpujących artykułów na temat hazardu w Internecie.