PIT-37 czy PIT-36 – który druk PIT wypełnić?

PIT-37 czy PIT-36 – który druk PIT wypełnić?

Składanie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego to coroczny obowiązek każdego obywatela generującego zyski finansowe. Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje przychodów, należy rozliczać przy pomocy innych formularzy PIT. Sprawdźmy więc, z jakiej deklaracji podatkowej skorzystać oraz dowiedzmy się, jak rozliczyć podatek dochodowy online przy pomocy usługi Twój e-PIT i nie tylko. 

PIT-37 – najczęściej stosowany formularz

Z tej deklaracji każdego roku korzysta najwięcej podatników. Jest to spowodowane tym, że PIT 37 to formularz, który służy do rozliczenia przychodów uzyskanych i rozliczanych za pośrednictwem płatnika. To zeznanie podatkowe dotyczy wpływów otrzymanych z tytułu stosunku pracy na umowę o pracę, dzieło, a także z tytułu umowy-zlecenia. Tym samym PIT-37 wypełniają właściwie wszyscy zatrudnieni pracownicy.

Podatki rozliczamy przy pomocy deklaracji PIT-37 także w przypadku przychodów pochodzących z innych źródeł. Ten formularz powinni wybrać na przykład między innymi emeryci i renciści, a także studenci, którym przypisane jest stypendium. Dotyczy to także osób, które korzystają z różnego rodzaju świadczeń, w tym zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, środków wypłacanych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

PIT-36 – dla działalności gospodarczych

PIT-36 to drugi w kolejności najczęściej wypełniany druk. Jest on przeznaczony dla podatników, których dochód pochodzi z tytułu działalności gospodarczej. Co ważne, dotyczy to jedynie pozarolniczych działalności gospodarczych. Krótko mówiąc, PIT-36 służy do rozliczania przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej.

Poza tym druk PIT 36 służy również do rozliczeń z tytułu najmu, dzierżawy, czy też podnajmu. Wybrać powinny go też osoby, które swoje dochody za poprzedni rok osiągnęły za pośrednictwem zagranicznego płatnika lub prowadzą działalność nierejestrowaną.

Dla kogo PIT-36L?

Deklaracja PIT 36L, podobnie jak PIT-36 służy do rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców. Jest jednak pewna różnica. Formularz 36L przeznaczony jest bowiem dla podatników, którzy zdecydowali, że ich wpływy będą opodatkowane w sposób liniowy. W takim przypadku, niezależnie od wysokości zysków, stosuje się stawkę podatku o wartości 19%. PIT-36L adresowany jest również dla podatników rozliczających działy specjalne produkcji rolnej. Warto podkreślić, że formularz ten mogą wypełnić jedynie osoby rozliczające się w sposób indywidualny, czyli bez udziału małżonka.

Rozliczenie PIT – jak wypełnić formularz?

Wiemy już, do jakiego rodzaju rozliczeń służą najczęściej wybierane formularze PIT. Pora więc na wypełnienie swojej deklaracji! W dzisiejszych czasach jest to naprawdę proste zadanie, ponieważ możemy z łatwością wypełnić PIT online. Istnieje kilka sposobów, które nam na to pozwalają. Pierwszym jest specjalny program PIT. Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni formularz i wypełnić wymagane pola. Co najlepsze, na każdym etapie uzupełniania druku można uzyskać wsparcie w postaci rad i wskazówek. Dzięki temu, każdy, niezależnie od wieku, czy też doświadczenia, może szybko i bez komplikacji wypełnić swój PIT.

Nowym i jednocześnie niezwykle ciekawym sposobem na rozliczenie jest usługa Twój e-PIT. Została ona wdrożona przez Ministerstwo Finansów, by usprawnić całą tę formalność. I rzeczywiście to robi, bo składanie deklaracji podatkowej jeszcze nigdy nie było tak proste! Wystarczy zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego. Można zrobić to między innymi za pomocą profilu zaufanego. Następnie pozostaje nam jedynie sprawdzić poprawność gotowego i wypełnionego formularza, który dostępny jest w zakładce. Jeśli wszystko się zgadza, możemy od razu zatwierdzić nasz PIT.