Pożar budynku w Ornecie

Pożar budynku w Ornecie

W sobotę doszło do pożaru budynku wielorodzinnego przy ulicy Kopernika w Ornecie. Działania gaśnicze trwały ponad 5 godzin, na miejscu znajdowało się 8 zastępów pożarniczych, zespół medyczny, policja oraz zakład energetyczny. Ogień stłumiono, a znajdujących się budynku mieszkańców ewakuowano. 

Zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Ornecie wpłynęło do dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim przed godziną 20 w sobotę. Zadysponowano do zdarzenia trzy zastępy z lidzbarskiej jednostki ratunkowo-gaśniczej OSP Orneta oraz OSP z Henrykowa i Mingajny. Gdy strażacy przyjechali na miejsce, dym wydobywał się przez otwory okien i drzwi, a wewnątrz budynku znajdowali się mieszkańcy. Klatka schodowa, również była silnie zadymiona.

Kpt. Damian Stankiewicz, opisując działania strażaków, wspomina także m.in. o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu energii elektrycznej w budynku. Ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych pracowali w strefie niebezpiecznej. Gaszenie pożaru było poprzedzone ewakuacją czterech mieszkańców budynku wielorodzinnego. Ogień rozwijał się w znajdującym się na parterze pomieszczeniu gospodarczym, po stłumieniu pożaru wykonano kontrolę kamerą termowizyjną. Pozwoliło to, wykryć zagrożenie w mieszkaniu znajdującym się na I piętrze. Tliły się elementy drewnianego stropu, które ugaszono po rozebraniu podłogi. Znajdujący się na miejscu zespół ratowniczy zbadał osoby, które znajdowały się w budynku. Dom wielorodzinny sprawdzono także pod obecność dwutlenku węgla w atmosferze.