Policja ostrzega przed oszustami w sieci

Policja ostrzega przed oszustami w sieci

Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim ostrzega o zagrożeniach w sieci. Korzystanie z internetu wymaga wzmożonej ostrożności, nie zaleca się klikania w nieznane linki, szczególnie gdy przekierowują nas na stronę banku lub portali społecznościowych. Nieostrożne działania mogą skutkować utratą danych, a nawet kradzieżą oszczędności. 

Policjanci ostrzegają i przypominają, aby dokładnie czytać otrzymane sms od banków, sprawdzając co autoryzujemy. Poznanie polityki prywatności oraz sposobu funkcjonowania banku może także okazać się pomocne. Komenda Powiatowa wspomina także o zasadzie ograniczonego zaufania do osób w internecie i na portalach aukcyjnych. Warto także unikać korzystania z bezpośrednich transakcji. 

Sytuację związane z oszustami w sieci zdarzają się codziennie. W Lidzbarku Warmińskim również miały miejsce i przyczyniły się m.in. do uzyskania danych bankowych i przejęciu środków finansowych. Jedna z poszkodowanych osób, została oszukana na portalu aukcyjnym, otrzymując link potwierdzający zapłatę. Link przekierował na fałszywą stronę banku, a oszust wykorzystał zdobyte dane do zaciągnięcia pożyczki i wypłaty części pieniędzy. Kolejna mieszkanka Lidzbarka zgłosiła się na posterunek w sprawie telefonu od rzekomego konsultanta banku, który namówił ją do ściągnięcia aplikacji i przelania środków z konta na inne w celu ich zabezpieczenia. 

Powszechne sytuacje nie zniechęcają oszustów, którzy szukają nowych ofiar. Warto pamiętać o ograniczonym zaufaniu w sieci oraz niepodawaniu swoich danych w niesprawdzonych miejscach.