Najpopularniejsze miejsca w Lidzbarku Warmińskim

Najpopularniejsze miejsca w Lidzbarku Warmińskim

Lidzbark Warmiński to urokliwe tereny w województwie warmińsko-mazurskim, na których znajduje się wiele miejsc wartych uwagi. Nazwa miasta pochodzi od dawnego Lecbarg – pruskiej osady, oznaczającej osadę na zielonym wzgórzu lub miejsce kultu. Zamieszkiwany początkowo przez Prusów, był polem wielu bitew w historii, zachowano jednak wiele zabytków, które stały się wizytówką miasta. W Lidzbarku Warmińskim nie brakuję również miejsc, w które można wybrać się na spacer lub aktywnie spędzić czas. 

Gdzie na spacer w Lidzbarku Warmińskim? 

Spacer to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu i urozmaicenie pobytu w Lidzbarku Warmińskim. Nie brakuję bowiem tutaj terenów otoczonych zielenią i wytyczonych ścieżek spacerowych. Trasy można dobrać do ilości wolnego czasu, jak również ze względu na własne zainteresowania. Podążając szlakiem spacerowym czarnym, warto wybrać się wytyczonym Szlakiem Doliny Symsarny. Rozpoczyna on się przy dworcu PKP w Lidzbarku Warmińskim i prowadzi przez leśne ścieżki. Szlak zakończony jest punktem widokowym, mieszczącym się 184 m p.p.m. który jest zarazem szczytem Góry Krzyżowej.  Docierając do punktu widokowego, można podziwiać panoramę miasta. Ścieżki Doliny Symsarny są również doskonałym miejscem dla miłośników historii. Znajduję się tutaj rów przeciwczołgowy, punkt obrony lotniczej podczas II wojny Światowej, nazywany “Smoczą Jamą” W prawym brzegu rzeki umieszczony został kamień, który upamiętnia budowę drogi do Młyna Dębiec. 

Miejscem, które sprawdzi się na spacer, jest również 1500-metrowa ścieżka spacerowa mieszcząca się w Szlaku Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Znajdują się tam najlepiej zachowane fragmenty umocnień z czasów dawnych Prus Wschodnich. W latach 1932-1973 wybudowano na szlaku fortyfikacji ponad tysiąc schronów. W okolicach Lidzbarka Warmińskiego (gmina Orneta) znajduję się najdłuższy fragment tej linii z 250 rodzajami budowli różnego typu, w tym 204 schronami. Przejście wytyczoną ścieżką spacerową zajmie około 1,5 godziny. 

Popularnymi miejscami na spacer w Lidzbarku Warmińskim są także jeziora i okoliczne miejsca, takie jak Plaża Miejska w Lidzbarku, mieszcząca się nad jeziorem Lidzbarskim oraz w okolicach miasta Jezioro Blanki. Kolejnym akwenem wodnym, który cieszy się dużą liczbą odwiedzających, jest Plaża miejska nad Jeziorem Wielochowskim, mieszcząca się w gminie Lidzbarka Warmińskiego. 

Gdzie aktywnie spędzić czas w Lidzbarku Warmińskim?

Aktywne spędzanie czasu w Lidzbarku Warmińskim jest możliwe, dzięki rozwojowi miasta i wykorzystaniu istniejących obiektów. Znajdują się na terenie gminy liczne szlaki rowerowe, w tym świecąca po zmroku ścieżka rowerowa, prowadząca do Wielochowa, w którym mieści się popularny akwen wodny. Początkujący rowerzyści, mogą skorzystać także z około 2-godzinnej trasy “Kolejowym Szlakiem” Lidzbark Warmiński-Orneta. Szlak posiada prawie 28 km dystans z niskim poziomem trudności. 

Fani motocrossu, odwiedzić mogą Tor Motocrossowy. Piaszczysta powierzchnia z zakrętami pozwala na doskonalenie technik jazdy oraz na niezapomniane wrażenia. Miejsce jest prowadzone przez Warmiński Auto-Moto klub, który organizuję tematyczne wydarzenia oraz bierze udział w licznych projektach. 

W Lidzbarku Warmińskim osoby, które chcą spędzić aktywnie czas skorzystać mogą z Term Warmińskich, w których mieszczą się akweny wodne oraz z klubów fitness i siłowni. Tereny miasta posiadają również Skatepark, pozwalający na jazdę na deskorolce, hulajnodze czy BMX-ach. W sezonie zimowym na terenie skateparku mieści się lodowisko z możliwością wypożyczenia sprzętu. 

Najpopularniejsze miejsca dla dzieci w Lidzbarku Warmińskim

Miejsca w Lidzbarku Warmińskim, pozwalają również na spędzenie czasu najmłodszych mieszkańców oraz odwiedzających miasto. Liczne place zabaw, zostały wyposażone w sposób, aby spełnić wymagania najmłodszych i pozwolić na bezpieczną zabawę. Niesprzyjająca pogoda za oknem daje możliwości spędzenia czas w bawialniach, które ucieszą najmłodszych. Starsze dzieci mogą wybrać się na seans filmowy lub bajkowy w lidzbarskim Kinie Ignacy, który mieści się na ulicy Juliusza Słowackiego. 

Co jest największą atrakcją w Lidzbarku Warmińskim?

Największą atrakcją miasta jest z pewnością Zamek Biskupów Warmińskich. Wizytówka miasta jest obowiązkowym punktem każdego, kto odwiedza Lidzbark Warmiński. Budowla pochodzi z XIV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce. Zamek wpisany w 2018 roku, jako pomnik historii jest dawną siedzibą Biskupów Warmińskich, dawnych władców świeckich i duchownych na Warmii. W miejscu spotykały się także i tworzyły ważne dla kraju osobistości, w tym Ignacy Krasicki i Mikołaj Kopernik. Pamiątki, które udało się zachować po dawnych mieszkańcach zamku, można obejrzeć w funkcjonującym w miejscu oddziałowi Muzeum Warmii i Mazur. 

Historyczne miejsca w Lidzbarku Warmińskim 

Lidzbark Warmiński na swoich terenach posiada wiele dobrze zachowanych miejsc, ściśle powiązanych z historią. Pierwsze wzmianki o mieście, pojawiają się już w 1240 roku, kiedy Krzyżacy podbili miejsce. Wybudowania związane z historią, umieszczone w Lidzbarku i zachowane do dzisiaj to z pewnością wizytówka miasta – Zamek Biskupów Warmińskich, jak również mieszczące się w północno-wschodniej części miasta i pełniące funkcję obronną pozostałe Fragmenty Murów Miejskich. Popularnym miejscem, które warto odwiedzić, jest także Wysoka Brama, która zachowała się jako jedyna z trzech bram prowadzących do miasta. Budynek pochodzi z 1352 roku i jest połączeniem dwóch półokrągłych baszt, mieszczących się po bokach korpusu bramy. Atrakcja turystyczna posiada wmurowane kule, które upamiętniają wybuchy ognia w 1520 roku. Bramę można obejrzeć z zewnątrz, ponieważ jej wnętrze nie jest udostępnione dla zwiedzających. 

W Lidzbarku Warmińskim znajduję się historyczna Kolegiata św. Apostołów Piotra i Pawła. Wnętrze świątyni posiada dzieła, takie jak obraz Macieja Jana Meyera, przedstawiającego św. Walentego oraz pochodzące z XIV wieku sklepienie gwiaździste mieszczące się w Kolegiacie. 

 

Jeden komentarz o “Najpopularniejsze miejsca w Lidzbarku Warmińskim

  1. Bardzo klarownie przedstawiony artykuł! Będę go stosował jako punkt odniesienia podczas wizyty w Lidzbarku.

Comments are closed.