Lidzbark Warmiński: Pionier w Polsce w 100% ekologicznej, zeroemisyjnej komunikacji miejskiej

Lidzbark Warmiński: Pionier w Polsce w 100% ekologicznej, zeroemisyjnej komunikacji miejskiej

Jako pierwsza w Polsce, Lidzbark Warmiński wprowadziła do użytku komunikację miejską, która działa całkowicie na zasadach ekologii i jest pozbawiona emisji zanieczyszczeń. W ciągu roku autobusy elektryczne przewożą tutaj ponad 330 tysięcy osób, co stanowi pełną efektywność miejskiego transportu. Burmistrz Jacek Wiśniowski z dumą podkreśla, że ich miasto jest prekursorem w zakresie „zielonej” komunikacji na terenach kraju.

W Lidzbarku Warmińskim, transport miejski zasilany energią elektryczną został wprowadzony pod koniec 2021 roku. Chociaż jego uruchomienie miało miejsce dopiero ostatnio, pomysł na taką innowacyjną formę transportu miał swoje korzenie kilka lat wcześniej.

„Już w 2016 roku pojawiły się plany wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej. Od samego początku wiedzieliśmy, że musi być ona przyjazna dla środowiska”, mówi burmistrz Wiśniowski. Wyjaśnia on, że ten nowatorski pomysł doskonale wpisywał się w strategię gospodarczą miasta, skupioną na czterech filarach: turystyce, sporcie, działalności uzdrowiskowej oraz mikro i małych przedsiębiorstwach.

Ćwiek burmistrza dodaje, że wraz z wprowadzeniem tej strategii, realizowane były liczne inwestycje uzupełniające się nawzajem. Dzięki temu powstały nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego. „Planowanie dróg uwzględniało nie tylko potrzeby ruchu samochodowego, ale także pieszych i rowerzystów, jak również przystanki komunikacyjne. Pamiętając o charakterze uzdrowiskowym naszego miasta, od razu wpadliśmy na pomysł zastosowania autobusów elektrycznych. Promując również turystykę, chcieliśmy zachęcić do zwiedzania miasta zarówno pieszo, jak i na rowerze, a także korzystając z komunikacji miejskiej”, wyjaśnia Jacek Wiśniowski.

Na koniec burmistrz podkreślił, że jednym z priorytetów było też zapewnienie Lidzbarkowi Warmińskiemu tytułu „zielonego miasta”.