30 heroicznych dawców krwi podczas akcji zorganizowanej przez straż pożarną w Lidzbarku Warmińskim

30 heroicznych dawców krwi podczas akcji zorganizowanej przez straż pożarną w Lidzbarku Warmińskim

W Lidzbarku Warmińskim odbyła się niezwykle ważna inicjatywa, a mianowicie akcja krwiodawstwa, którą przygotowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. W sumie 30 osób postanowiło podzielić się swoją krwią, przekazując coś bezcennego i niezwykle potrzebnego innym.

Krew to substancja niezastąpiona. Nie jesteśmy w stanie jej wytworzyć sztucznie, a jest ona kluczowa podczas różnego rodzaju operacji, zabiegów medycznych czy też procesów produkcji leków. W sezonie letnim zagrożenie niedoboru krwi jest największe – zapotrzebowanie na nią gwałtownie rośnie, podczas gdy liczba honorowych dawców spada. Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego na co dzień nie mają możliwości oddania krwi, dlatego tak wielką wartość mają właśnie tego typu akcje, które strażacy z Lidzbarka pomagają organizować.

14 maja miała miejsce ostatnia z akcji krwiodawstwa. Próbę kwalifikacji do oddania krwi podjęło 32 osoby, jednak ostatecznie pobrano ją od 30 z nich. W sumie udało się zebrać prawie 14 litrów tego cennego płynu.

Następna okazja do oddania krwi w Lidzbarku Warmińskim nadchodzi już 25 czerwca. Warto jednak pamiętać, że inny sposób na oddanie krwi to codzienne wizyty w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach lub w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa również zlokalizowanym w Bartoszycach. W obu tych miejscach konieczne jest wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty.