Uroczystość pasowania na czytelników dla najmłodszych uczniów w Lidzbarku Warmińskim

Uroczystość pasowania na czytelników dla najmłodszych uczniów w Lidzbarku Warmińskim

Roczna uroczystość pasowania na czytelnika, która jest zawsze pełna emocji i radości, odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim. To wydarzenie dotyczy uczniów klas pierwszych, którzy mieli także okazję odwiedzić bibliotekę szkolną i po raz pierwszy wypożyczyć książkę.

Pierwszaki z lidzbarskiego placówki oświatowej, popularnie zwanej „czwórką”, mieli możliwość obejrzenia przedstawienia, które przygotowali dla nich starsi uczniowie należący do aktywu bibliotecznego. Spektakl opowiadał historię Czerwonego Kapturka i Smerfetki, które przygotowując się do poszukiwań skarbu, przeżywają wiele niebezpiecznych przygód i spotykają różne postacie z bajek. Pierwszoklasiści zostali zaproszeni do udziału w wyprawie jako pomocnicy głównych bohaterów w rozwiązywaniu zagadek i wydostawaniu się z trudnych sytuacji.

Przygoda kończyła się dochodzeniem do zamku, w którym rezydowała Księżniczka – strażniczka skarbu. Tenże skarb okazał się być przepięknie ilustrowaną książką. Ale zanim uczniowie mogli ją zdobyć, musieli przejść przez test przygotowany przez Shreka, Fionę i Osiołka. Test polegał na wyjaśnieniu, jak należy dbać o książki. Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, po czym złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników przez panią wicedyrektor.

W ramach pamiątki z tej ważnej uroczystości, uczeń otrzymał pakiet czytelniczy. W skład zestawu wchodziła karta biblioteczna, specjalny dyplom oraz kolorowe zakładki do książek. Naturalnie, najważniejszym elementem był „skarb” – pamiątkowa książka, która stanowiła symbol nowo nabytego statusu czytelnika.