Jubileusz urodzin Ignacego Krasickiego, sławnego mieszkańca lidzbarskiego zamku

Jubileusz urodzin Ignacego Krasickiego, sławnego mieszkańca lidzbarskiego zamku

Obchody urodzin biskupa Ignacego Krasickiego, cenionego rezydenta zamku w Lidzbarku Warmińskim, zbliżają się wielkimi krokami. Wieloletnia tradycja sprawia, że mieszkańcy tego miasta z radością uczestniczą w tych rocznicowych uroczystościach.

Ignacy Krasicki przyszedł na świat 3 lutego 1735 roku w Dubiecku, a odszedł z tego świata 14 marca 1801 roku w Berlinie. Od 1767 do 1795 roku pełnił obowiązki biskupa warmińskiego, a jego siedzibą był zamek w Lidzbarku Warmińskim. Ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie i literacki dorobek nazwano go księciem poetów.

Krasicki nie tylko jest autorem bajek, które do dziś cieszą się popularnością dzięki swojemu moralizatorskiemu przesłaniu, ale również znakomitym prozaikiem, publicystą i encyklopedystą. Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim był miejscem narodzin większości jego twórczości.

Personel muzeum zlokalizowanego w zamku nie tylko czci pamięć o urodzinach jednego z najwybitniejszych rezydentów, ale również świętuje te rocznicowe dni. Są świadomi, że biskup Krasicki miał głębokie zrozumienie dla sztuki, często zapraszał artystów do Lidzbarka Warmińskiego, a sam brał udział w miejscowych przedstawieniach teatralnych.

Na tegoroczne obchody jubileuszu muzeum przygotowało spektakl pt. „Na urodzinach u księcia biskupa”. W obsadzie znajdą się Małgorzata Jackiewicz-Garniec – dyrektorka muzeum jako Anna Charczewska, Beata Błażejewicz-Holzhey w postaci Katarzyny Stadnickiej, Damian Zawada jako Michał Fox i Tadeusz Krenc w roli lokaja.

Podczas wydarzenia będzie można również podziwiać tańce dworskie w wykonaniu Zespołu Tańców Dworskich oraz ludowe kroki taneczne prezentowane przez Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii.

Warto również wspomnieć, że obok zamku w Lidzbarku Warmińskim powstaje przepiękny ogród, inspirowany historycznymi ogrodami biskupimi. Jego ukończenie jest planowane na nadchodzącą wiosnę.