Terminal płatniczy – tu się opłaca!

Terminal płatniczy – tu się opłaca!

W erze mobilnego Internetu i powszechności wielofunkcyjnych urządzeń elektronicznych (smartfony, tablety, smartwatche) standardowe formy płatności za zakupy odeszły już dawno do lamusa. Coraz więcej ludzi nie nosi z sobą gotówki, w pełni polegając na transakcjach kartowych. Aby wprowadzić tę metodę płatności u siebie, dobrze jest wcześniej zrobić rozeznanie na rynku dostępnych urządzeń i wybrać od razu takie, które w pełni odpowie na nasze potrzeby.

Terminal płatniczy to małe urządzenie elektroniczne, wyposażone w mały wyświetlacz i klawiaturę numeryczną oraz kilka dodatkowych przycisków. Płacąc kartą kilka razy dziennie, nie zwracamy zazwyczaj większej uwagi na to, jakiego urządzenia użyliśmy jako płatnik, ale myśląc o zakupie takiego sprzętu do swojej firmy, trzeba już przeprowadzić małe badanie rynku. Zdecydowanie lepiej jest wcześniej ustalić, na jakich funkcjach nam zależy i szukać pod taką quasi-specyfikację gotowego modelu terminala, niż porównywać między sobą kilkanaście różnych urządzeń. Istnieje kilka cech, które trzeba uwzględnić w poszukiwaniach.

Zawsze online

Terminal płatniczy potrzebuje stałego dostępu do Internetu. W punktach stacjonarnych, takich jak np. kiosk prasowy czy sklep osiedlowy, urządzenie można trwale ustawić w pobliżu kasy fiskalnej i podpiąć kablem do routera, aby nic nie zakłócało transferu danych. Istnieją także terminale, obsługujące moduł Wi-Fi. To również dobre rozwiązanie, zwłaszcza np. w takich miejscach, gdzie płatności przyjmuje się w większej odległości od lady z kasą fiskalną – np. w ogródku restauracyjnym. Dobrą praktyką jest sprawdzenie wcześniej siły sygnału Wi-Fi, np. na smartfonie. W niektórych miejscach zasięg jest na tyle słaby, że połączenie LAN/Ethernet (“po kablu”) jest jedynym rozwiązaniem.

Płatność na wiele sposobów

Poszczególne modele mogą różnić się od siebie funkcjami realizacji transakcji. Realizacja płatności zbliżeniowych jest już standardem, ale warto upewnić się, że interesujący nas terminal płatniczy posiada taką funkcję. Bardzo popularne w Polsce, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników, są płatności BLIK oraz urządzeniami, wyposażonymi w moduł NFC, jak smartfony czy smartwatche. To również warto sobie potwierdzić przed zakupem. Zdecydowanie warto mieć tych możliwości jak najwięcej – różnica w cenie urządzeń zwróci nam się z nawiązką przy pierwszych transakcjach.

Jak mini-bankomat

Niektóre z terminali płatniczych dysponują funkcją wypłaty gotówki właścicielowi karty. Po zbliżeniu karty do czytnika terminal łączy się z bankiem i potwierdza, czy dana osoba posiada na koncie określoną kwotę – jeśli tak, jest w stanie otrzymać ją w gotówce w punkcie sprzedaży. Ta funkcja nie jest w Polsce zbyt popularna, warto jednak rozważyć wprowadzenie jej do oferty – często łączy się z zakupem w danym miejscu (ktoś kupuje, żeby odwdzięczyć się za pomoc w wybraniu gotówki lub wybiera gotówkę, by zrobić zakupy w danym punkcie i zostawić sobie wportfelu kilka banknotów). Zwłaszcza w okolicy bez dużego nasycenia bankomatami świadczenie takiej usługi może być prawdziwym magnesem na klientów.

Na miejscu, czy na wynos?

Terminale płatnicze mogą pracować stacjonarnie, mogą też działać jak typowe urządzenia mobilne. W tym drugim przypadku, należy pamiętać o tym, że poza stałym dostępem do Internetu, musimy zadbać także o wystarczająco pojemną baterię, by urządzenie cały czas było zasilane prądem. Nie każda firma jest w stanie o to zadbać, wbrew pozorom, również nie każdy typ działalności takich terminali potrzebuje.

Stara dewiza “klient – nasz pan” wciąż powinna być podstawą konstruowania oferty i procedur obsługi w każdej firmie. Kwestia udostępnienia wygodnych opcji płatności to, wbrew pozorom, często nie jest koniec ścieżki konsumenta, a jej początek. Tam, gdzie wisi informacja, że płatność można zrealizować tylko gotówką, klientów jest zawsze mniej, z kolei tam, gdzie można zapłacić kartą, nie tylko jest więcej potencjalnych klientów, ale i dokonują większych zakupów. Tym bardziej warto podjąć racjonalną decyzję i wybrać dla siebie najbardziej odpowiadający potrzebom oraz możliwościom model terminala płatniczego.