Sen u kobiet ciężarnych

Sen u kobiet ciężarnych

Mało kto wie, ale problemy ze snem w trakcie ciąży mogą pojawić się nawet u bardzo zdrowych kobiet, które dotychczas nie miały takich problemów. Jest to problem, który dotyka nawet ok. 78% ciężarnych kobiet. Podłoże takiego stanu rzeczy może być bardzo różne i nie zawsze jest związane z problemami zdrowotnymi. Dowiedz się więcej.

Jak zmienia się sen podczas ciąży?

Sen i jego jakość zmieniają się wraz z rozwojem ciąży. W I trymestrze zwiększeniu ulega progesteron, przez co coraz częściej kobieta zaczyna odczuwać zmęczenie i senność w trakcie dnia. To właśnie wtedy zaczyna pogarszać się jakość snu, pojawiają się nudności, zgaga, wymioty, częste oddawanie moczu, tkliwość piersi. Kobieta w ciąży powinna zadbać o prawidłową dietę, unikać ciężkich i ostrych potraw, dbać o regularność i higienę snu oraz odpoczywać tak często, jak to tylko możliwe. Lekarz położnik może w razie potrzeby zalecić niezbędne badania lub suplementację minerałów i witamin.

Podczas II trymestru ciąży zwykle kobieta zaczyna odczuwać lekką ulgę i poprawę samopoczucia, przechodzą nudności i zmniejsza się nieco tkliwość piersi. Równocześnie brzuch kobiety jest wciąż jeszcze na tyle mały, że nie ma problemów, aby przyjąć wygodną pozycję podczas snu. Jednak już właśnie w II trymestrze zaczną pojawiać się kolejne problemy, które nasilą się znacznie w II trymestrze wraz z rozwojem dziecka i większym brzuchem. Mowa przede wszystkim o bólu w dolnej części pleców, bólach głowy, opuchliźnie kostek i łydek, chrapaniu.

Jakość snu w poszczególnych trymestrach ciąży

Są to bez wątpienia czynniki, które mogą powodować problemy ze snem i większe zmęczenie oraz rozdrażnienie. W III trymestrze ciąży coraz trudniej ułożyć się wygodnie do snu, a kobieta odczuwa ruchy płodu, które stają się wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza w nocy. Równocześnie brzuch uciska na przeponę, stąd pojawia się płytszy oddech, co również może powodować problemy z prawidłowym dotlenieniem mózgu i organizmu w trakcie snu.

Ostatnie trzy miesiące ciąży to zwykle okres, kiedy trzeba nastawić się na największe problemy ze snem. Zmniejsza się jego ilość i jakość oraz struktura. Znacznie częściej dochodzi też wówczas do nocnych wybudzeń. Wyższy poziom estrogenów może powodować stany kataralne (opuchnięcie tkanek nosa) co może wzmagać chrapanie i tym samym jeszcze bardziej obniża się jakość snu.

Chrapanie a obturacyjny bezdech senny

Problem chrapania częściej występuje u osób otyłych, jednak nie jest to zasadą. Nie ma problemu, jeśli chrapanie pojawia się sporadycznie. Powody do niepokoju są jednak wtedy, jeśli chrapanie występuje regularnie i towarzyszą mu zauważalne przerwy w oddychaniu, co może być objawem tzw. OBS (obturacyjny bezdech senny). Jest to przewlekła choroba, która może prowadzić do innych schorzeń mogących nawet stanowić zagrożenie życia. Mowa tu przede wszystkim o nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy ciężarnych czy stanie przedrzucawkowym. W skrajnych przypadkach poważny problem z bezdechem sennym może być również czynnikiem prowadzącym do przedwczesnego porodu lub jego wydłużenia, może także powodować niższą masę urodzeniową dziecka a w naprawdę skrajnych przypadkach, gdy choroba nie jest leczona nawet do uszkodzenia mózgu dziecka.

Wygoda w trakcie snu

Ciało kobiety zmienia się w trakcie ciąży, nie tylko pod względem wizualnym. Pojawiają się dolegliwości związane z obciążeniem kręgosłupa, zmianami w gospodarce hormonalnej czy też związane ze zmianą pozycji w trakcie snu. Wszystko to wpływa na pogorszenie jakości snu – a to z kolei przyczynia się do spotęgowanego zmęczenie i stresu w ciągu dnia. Dlatego bardzo często dochodzi do sytuacji gdy kobieta potrzebuje zmienić materac, kołdrę czy nawet poduszkę, bo dotychczasowe potrzeby zmieniły się wraz z postępem ciąży. Warto wtedy przeanalizować w czym tkwi problem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Nie zawsze należy zmieniać całe łóżko, niekiedy wystarczy zastosować materac nawierzchniowy, który zmiękczy nieco dotychczasowy materac lub wyrówna powierzchnię wersalki.