Lidzbark Warmiński europejską stolicą muzyki dawnej

Lidzbark Warmiński europejską stolicą muzyki dawnej

Lidzbark Warmiński na przełomie lipca i sierpnia już po raz 18-sty stanie się europejską stolicą muzyki dawnej. Od dzisiaj (31.07) do 7 sierpnia trwa bowiem Festiwal Varmia Musica, którego główne hasło to “Musica Regist”. Koncerty odbywają się w klimatycznych wnętrzach Zamku Biskupów Warmińskich. 

Dzisiaj Lidzbark Warmiński stał się europejską stolicą muzyki dawnej, granej na dawnych instrumentach. Tegoroczna edycja wydarzenia opiera się na utworach, które powstały na zamówienia królów i wybrzmiewały na dworach królewskich. Nieprzypadkowa jest również lokalizacja koncertów, które odbywać będą się w Zamku Biskupów Warmińskich. Festiwalowe występy zaplanowano na cały tydzień, rozpoczynając od koncertu inauguracyjnego “Muzyka na kolację króla”. Kolejne, pełne romantycznego i królewskiego brzmienia dni, zakończy koncert finałowy “Musica regis poloniae” . 

Tegoroczna edycja, tak jak w przypadku poprzednich, odbiegnie nieco od głównego hasła “Musica Regist”, aby przybliżyć publiczności muzyczne dziedzictwo Warmii. W tym celu zaplanowano koncerty – “Powrót po 400 latach: Giovanni Battista Cocciola w Lidzbarku Warmińskim” oraz “Salon Romantyczny – muzyczne dziedzictwo Warmii”. 

Tradycyjnie na festiwalu, pojawi się także wybitny gość z zagranicy, którym w tym roku jest król Korsyki Jean-Etienne Langianni. Posiada on nagranych 30 albumów oraz występuję na najsłynniejszych festiwalach na całym świecie.