Ćwiczenia zgrywające Lidzbarskich Strażaków 

Ćwiczenia zgrywające Lidzbarskich Strażaków 

23 kwietnia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową w Lidzbarku Warmińskim razem z Nadleśnictwem Wichrowo ćwiczenie zgrywające. Udział w nich wzięli jednostki ochrony przeciwpożarowej z gmin Lidzbark Warmiński oraz Kiwity. 

23 kwietnia o godzinie 9:00 w punkcie koncentracji w miejscowości Tremlak zameldowali się funkcjonariusze lidzbarskiej Komendy powiatowej, razem ze strażakami OSP z Rogóża, Runowa, Żegot, Kwit oraz Stryjowa. W miejscu odbyła się odprawa przed zaplanowanymi ćwiczeniami. Na miejscu strażaków powitała Pani inżynier nadzoru, Joanna Latkowski z Nadleśnictwa oraz leśniczy Leśnictwa Gajnica, którym jest Pan Krzysztof Brzeziński. Omówiono także ogólne zasady bezpieczeństwa prowadzonych działań gaśniczych, które przedstawił Zastępca Komendanta Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim bryg. Cezary Kalinowski. Wyznaczono ponadto główny cel związany z ugaszeniem pożaru w lesie z użyciem określonych środków i sił. 

Zorganizowane ćwiczenia zgrywające miały przede wszystkim sprawdzić praktyczne możliwości współdziałania zastępów OSP i PSP oraz Służb Leśnych. Działania gaśnicze powiązano ściśle z pożarem kompleksu leśnego. W założonych celach szczegółowych wykonano stanowisko wodne na jeziorze, 300-metrową magistralę wodną, zapewnienie ciągłości podawania środka gaśniczego. Poddano także prądy wodne w natarciu na palący się drzewostan. Wykonywane działania musiały być na bieżąco analizowane z uwzględnieniem warunków atmosferycznych oraz szybkości rozprzestrzeniania się ognia. Rozjemcy jak również obserwatorzy ocenili przygotowanie jednostek do realizacji zadania, na wysokim poziomie.