Tężnie otwarte po zimowej przerwie

Tężnie otwarte po zimowej przerwie

Od końca marca ponownie po zimowej przerwie korzystać z Warmińskich tężni. Na otwarcie wpływ miała rosnąca temperatura na zewnątrz. Obiekt na zimę pozostawał zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniom, które spowodować mógł mróz i marznąca instalacja wodna.  

Zbudowanie tężni w Lidzbarku Warmińskim było pierwszym etapem stworzenia infrastruktury uzdrowiskowej i dążenia miasta do uzyskania statusu uzdrowiska. Oddane w ubiegłym roku do użytku miejsce, to inwestycja warta prawie 17 mln złotych. Zbudowane tężnie solankowe, mające blisko 6 metrów wysokości i 100 metrów długości. Wykonano je z drewna sosnowego i wypełniono tarniną. W jej dole znajduję się basen z wodą solankową, a w jej górnej części taras. Kształtem przypomina ślimaka, który jest istotnym nawiązaniem do symbolu sieci Cittaslow, której miasto jest członkiem od 2006 roku. Inwestycja objęła również budowę drogi dojazdowej, solarnej ławki do ładowania urządzeń mobilnych, infrastruktury technicznej, parkingu, toalet, promenad, jak i największego w mieście placu zabaw dla dzieci. 

Tężnie solankowe – jak działają? 

Tężnie solankowe korzystnie wpływają przede wszystkim na zdrowie oraz wzmocnienie układu odpornościowego. Obciążają bowiem pracę wątroby i nerek, a magnez i miedź zawarte w aerozolu solankowym, poprawiają przemianę materii. Selen oczyszcza dodatkowo organizm z wolnych rodników. Mają wpływ na zmniejszenie bóli reumatycznych, poprawiając ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają także często kurację w tężniach osobom, które cierpią na różne alergie, w tym skórne. 

Uzdrowisko Lidzbark Warmiński 

Na terenie uzdrowiska w Lidzbarku Warmińskim zakłada się wprowadzenie różnych form leczenia klimatycznego, w tym: 

  • Aeroterapia (aktywna terapia z wykorzystaniem powietrza w trakcie odpoczynku lub spacerów).
  • Helioterapia (wykorzystanie promieni słonecznych pod postacią tzw. kąpieli słonecznych).
  • Kinezyterapia (terapia ruchowa oraz wykorzystanie bodźców klimatycznych) 
  • Krioterapia (oddziaływanie na organizm niskich temperatur).
  • Fizykoterapia (rehabilitacja z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń).
  • Balneoterapia (aromaterapia za pomocą tężni zewnętrznej oraz małej tężni w pawilonie zdrowia).