Warsztaty twórczego pisania z lidzbarskim twórcą literackim, Andrzejem Ballo

Warsztaty twórczego pisania z lidzbarskim twórcą literackim, Andrzejem Ballo

3 grudnia 2024 roku, w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Lidzbarku, odbyły się zorganizowane warsztaty twórczego pisania dla młodzieży szkolnej. Wiodącym gospodarzem tego wydarzenia był znany w Lidzbarku autor i poeta, Andrzej Ballo. Ten wielokrotnie publikowany autor, scenarzysta filmowy i teatralny oraz twórca tekstów piosenek, ma na swoim koncie ponad dwadzieścia publikacji.

Początek spotkania, dokoła którego skupiali się uczniowie i nauczyciele, Ballo poświęcił na przedstawienie ogólnego obrazu literatury. Pisarz podkreślił, że literatura to wszechstronne medium, które zawiera w sobie wszystkie aspekty doświadczeń ludzkich. Przytoczył przykłady takich postaci jak Thomas Mann, który nie posiadał matury czy Francois Villon, znanego jako złodziej. Autor podkreślił również, że ilość napisanych książek nie jest równoznaczna z ich wartością. Jako przykład podał J.I. Kraszewskiego, który napisał ponad sto powieści, ale obecnie jego prace są coraz rzadziej widoczne na półkach bibliotecznych. Ballo skierował również uwagę na fakt, że popularność utworu w mediach społecznościowych nie jest miarą jego wartości literackiej. Nawiązał również do znaczenia solidnej krytyki literackiej, porównując ją do chirurga, do którego lepiej jest się udać z poważną kontuzją, aniżeli do sąsiada.

Przejście do praktycznej części warsztatów poprzedził cytatem Seneki: „Tylko niewolnicy kłamią, ludzie wolni mają odwagę mówić prawdę”. Ballo podkreślił, że twórca to osoba wolna, a literatura powinna odbijać prawdę. Przyznał, że ceni sobie bezpośrednią i szczery poezję hip-hopową. Proponując uczestnikom warsztatów dwa ćwiczenia pisarskie, zachęcał ich do szukania prawdy. Pierwsze ćwiczenie polegało na zapisaniu w czterech zdaniach odpowiedzi na pytanie: „Co irytuje uczniów w nauczycielach?”. Drugie ćwiczenie wymagało stworzenia aforyzmu opisującego idealnego pedagoga, jednak z humorem. Po przeczytaniu i ocenie prac uczniów, Ballo podkreślił, że już jest to początek literatury.